Vážení příznivci petice!

Děkujeme Vám za podporu, kterou jste vyjádřili naší myšlence. I díky Vaší podpoře se náš záměr naplní.

Pojmenování mezinárodního letiště v Praze - Ruzyni na Letiště Václava Havla se uskuteční v pátek 5. října 2012 od 12.00 hod.v odletové hale Terminálu 2.

Vzhledem k omezené kapacitě odletové haly bude vstup do ní regulován. Prostory před halou však zůstanou volně přístupné všem občanům, kteří budou chtít být přítomní při této mimořádné události.

Buďte srdečně vítáni!

Tisková zpráva

Česky | English

http://letistevaclavahavla.cz

PROČ PRÁVĚ LETIŠTĚ?

Pojmenovat významné letiště v zemi po oceňovaném politikovi nebo mezinárodně významné veřejné osobnosti je v posledních padesáti letech jedním z nejčastějších, nejosvědčenějších a nejrespektovanějších způsobů národního ocenění na všech kontinentech. Že jde o většinový jev a velmi reprezentativní symbol, který lze těžko zpochybnit provinčními protiargumenty, ukazuje i následující přehled.

V Evropě najdeme hned u sousedů Letiště Konrada Adenauera v Kolíně nad Rýnem, nesoucí jméno západoněmeckého kancléře. V Mnichově Letiště Franze Josefa Strausse, pojmenované po bavorském premiérovi, a bratislavské letiště nese jméno generála Milana Rastislava Štefánika. V polském Krakově bylo Letiště Jana Pavla II. pojmenováno ještě za papežova života, v roce 1995! Největší pařížské letiště je pojmenované po prezidentu Charlesi de Gaullovi a aténské letiště nese jméno Elefthéria Venizéla, řeckého premiéra v letech 1910-1933. Na jihu Evropy najdeme v Portugalsku Letiště Francisco de Sá Carneiro, portugalského politika. Největší istanbulské letiště se jmenuje po prvním tureckém prezidentovi Mustafovi Kemalovi Atatürkovi.

Není neobvyklé použít ani politikovo jméno, když je historicky těžko zpochybnitelné, vzápětí po jeho smrti. Jako například v těchto státech: Největší izraelské letiště Davida Ben-Guriona, prvního izraelského premiéra, bylo přejmenováno v roce 1973, jen několik týdnů po jeho smrti. Největší pákistánské letiště v Islámábádu bylo pojmenováno na památku Benazir Bhuttové do půl roku po atentátu. Po čtyřech měsících od úmrtí přejmenoval v roce 2005 Libanon bejrútské letiště po předsedovi vlády Rafiku Harírím. V Dillí získalo letiště jméno po Indíře Gándhíové. K velmi rychlému přejmenování došlo i v případě newyorského letiště Johna F. Kennedyho. Tento svůj název získalo pouhý měsíc po atentátu na prezidenta v roce 1963. Další newyorské letiště La Guardia je pojmenováno také po politikovi - Fiorellovi La Guardiovi, bývalém starostovi New Yorku. A největší kanadské letiště v Torontu nese jméno kanadského politika, nositele Nobelovy ceny míru, Lestera B. Pearsona.

Nejen papež Jan Pavel II., ale i někteří státníci zažili pojmenování vzdušného přístavu ještě během svého života. Například prezident George Bush, po kterém bylo pojmenováno letiště v texaském Houstonu. Nebo v roce 1998 dostalo letiště ve Washingtonu jméno po prezidentovi Ronaldu Reaganovi, jenž zemřel až o šest let později. Roku 1998 bylo v Gaze otevřeno Letiště Jásira Arafata, za jeho osobní přítomnosti.

I na ostatních kontinentech jde o zcela obvyklé ocenění. Největší indonéské letiště v Jakartě má jméno po prvním indonéském prezidentovi Sukarnovi. Nejrušnější letiště v celé Africe, v Johanesburgu, je pojmenované po politikovi Oliverovi Tambovi. Největší australské letiště v Sydney již od roku 1953 nese jméno Kingsforda Smitha.

Největší letiště v argentinském Buenos Aires má jméno po politikovi Juanu Pistarinim. Obří letiště v Mexico City nese jméno prezidenta Benita Juareze a podle brazilského prezidenta českého původu Juscelina Kubitscheka je pojmenováno letiště v hlavním městě Brasilii.

Některá letiště nesou jména vojevůdců ze starší historie – například v mongolském Ulánbátaru je Čingischánovo letiště. V Řecku a Makedonii jsou letiště Alexandra Velikého.

Ne každá země má nezpochybnitelné politiky a vůdce, a tak najdeme i letiště se jmény slavných a významných osobností z kulturního života. V anglickém Liverpoolu je letiště zpěváka Johna Lennona z Beatles. V americkém New Orleansu zase letiště jazzového hudebníka Louise Armstronga, v italském Římě Leonarda da Vinciho a v Rimini má letiště jméno po filmaři Federicovi Fellinim.

Budapešť si bez veřejné i odborné diskuse zvolila uherského skladatele Franze Liszta a Varšava Frederika Chopina. Takto by bylo možné vyjmenovat ještě další desítky míst a jmen ve světě.

Jméno Václava Havla, vůdce sametové revoluce, prvního prezidenta ČR, světově uznávaného bojovníka za lidská práva, politika i umělce, tak v této plejádě jmen, jako jedno z mála, obsahuje všechny oceňované atributy v jedné osobě.

Pokud ve všech uvedených (i neuvedených) zemích volili pro své největší osobnosti jako hold právě vstupní bránu do své země, letiště, tak i u nás sotva bude možné najít pro osobnost významu Václava Havla jiné srovnatelně prestižní a nadčasové místo takového mezinárodního významu a dopadu, jako je právě pražské mezinárodní letiště. Každé jiné rozhodnutí bude postrádat tuto výjimečnost.

Naši předkové, když stáli před obdobným úkolem, rozhodli stejně. Ve své době byla symbolem společenského pokroku železnice, a tak pojmenovali centrální pražské nádraží po prezidentu T. G. Masarykovi, i když měl raději jízdu na koni. Jak ukazuje tento přehled, dnes celý zbylý svět považuje za tento symbol vzdušný pohyb. I když zdaleka ne všechny uvedené osobnosti znaly letadlo nebo rádi létaly...